Pobierz odtwarzacz Flash, aby zobaczyć ten pokaz slajdów.

Co można kupić za jeden procent?
Fakty i mity o 1% podatku

Wiele osób pyta o co chodzi z tym jednym procentem.  Już w MAJU i CZERWCU pojawiają się pytania “Ile zebraliście pieniędzy z 1%?”; “Na co przeznaczyliście pieniądze z 1% ??”

Wygląda to tak, że kiedy skończą się rozliczenia podatkowe, pieniądze trafiają na konto fundacji (Organizacji Pożytku Publicznego), a stamtąd na subkonto podopiecznego. Trwa to kilka miesięcy.

Poniżej kilka faktów i mitów, które powinny rozwiać wszelkie wątpliwości w kwestii 1%:

MIT- jeśli oddam 1% to tracę pieniądze
FAKT- 1% z Twojego podatku są to pieniądze, które miały trafić do budżetu państwa. Jeśli nie podarujesz nikomu tego 1%, wtedy cały twój podatek trafia właśnie do państwa. Jeśli postanowisz wybrać kogoś, kogo chcesz wesprzeć, wtedy do państwa trafia Twój podatek pomniejszony o ten 1 % który znajdzie się na czyimś subkoncie. Więc wskazanie OPP, któremu chcemy przekazać część swojego podatku sprawia, że pieniądze te nie trafiają do budżetu państwa, ale na konto wybranej organizacji.

MIT- z pieniędzy można korzystać od razu po rozliczeniach podatkowych.
FAKT- na subkontach można spodziewać się pieniędzy w PAŹDZIERNIKU lub LISTOPADZIE.

MIT- pieniądze są wypłacane rodzicom bezpośrednio na konto
FAKT- pieniądze pozostają na subkoncie do czasu zakupienia sprzętu, leków czy akcesoriów typowych dla chorego podopiecznego.

MIT- rodzice mogą wypłacać pieniądze jak i kiedy chcą
FAKT- zanim skorzystam z pieniędzy zgromadzonych na subkoncie muszę przedstawić fakturę. Czyli kupuję za swoje i daję za daną rzecz fakturkę. Wtedy fundacja wypłaca równowartość zakupionych sprzętów. Mogę też poprosić od sprzedawcy tzw. fakturę pro-forma i na podstawie takiej faktury fundacja wypłaci mi pieniądze z subkonta na zakup danej rzeczy. Wypełniam więc jeszcze odpowiedni formularz i lecę na pocztę,żeby wysłać wszystko do fundacji. Czekam na przelew, dokonuję zakupu po czym przedstawiam fundacji prawidłową fakturę za ten sprzęt.

MIT- rodzice mogą kupić co tylko chcą, nawet rzeczy dla siebie
FAKT- fundacja akceptuje faktury ściśle związane z potrzebami podopiecznego. Są to akcesoria medyczne, leki(oczywiście nie mogą to być leki przeznaczone dla dorosłych), sprzęty, rehabilitacja,  itp.

MIT- rodzice mogą wypłacać tyle ile chcą
FAKT - możemy ubiegać się o zwrot pieniędzy na takie kwoty na jakie mamy faktury, o ile mamy tyle zgromadzonych środków na subkoncie.

Myślę, że 1% to świetne rozwiązanie i genialny pomysł, a ścisła weryfikacja fundacji daje gwarancję, że rzeczywiście właśnie to dziecko, ten podopieczny skorzysta ze zgromadzonych środków a nie mama, brat, babcia czy pies.